Amerikan Armudu Nedir? Avukadonun faydaları nelerdir.

yorum yok
984 okuma
14 Temmuz, 2019

Avokadonun, anavatanı Meksika olan bitkiler sınıfından tarçın ve kafur ağacını da içine alan ve defnegiller familyasına ait bir ağaç ve bu ağacın meyvesidir. Son yıllarda ülkemizde de oldukça popüler olan avokado Amerikan armudu olarak da veya avukado olarak bilinmektedir. Tipi armudu andırması nedeniyle Amerikan armudu denilen avokadonun faydalarını aşağıda sırasıyla açıklanmıştır.

Her dem yeşil subtropik bir meyve türü olan avokado, Dünya üzerinde 5 kıtada 50’ye yakın ülkede yetiştirilip diğer ülkelere italatı yapılmaktadır. (Zentmyer, 1987; Knight, 2002). Avokado ismi İspanyolca’dan (aquacate veya ahuacate) türemiş ve genelikle amerikan armudu veya avukado olarak da bilinmektedir.

Pek çok hastalığa faydası olan ve kullanılan avokado ile ilgili çeşitli araştırmalar vardır. İşte, Avukadonun faydaları…

Kan kanserine karşı günde 1 veya 2 avokado

Kanadalı bilim adamlarının araştırması, avokadonun içindeki yağ molekülünün ölümcül kan kanseri türü olan akut myeloid lösemiye (AML) yol açan kök hücreleri tedavi edip hedef aldığını açıklandı.

AML hastalarında beyaz kan hücrelerinden olan granülositlerin ve monositlerin blast adı verilen öncü hücrelerin olgunlaşma sürecinin bozulduğuna dikkati çeken bilim adamaları, avokadodaki avokatin B yağ molekülünün bu süreci durdurabildiğini belirterek labaratuvar ortamda açıklandı.

Bilim adamları sonuçların, avokado içeren bir ilacın geliştirilmesinin ve AML hastalarının yaşam kalitesinin artırılmasının önünü açtığını diyerek avukado özlü ilâçlarlar yapılmaya başlandığını açıklamıştır.

KalbinVazgeçilmezidir

Kalp dostu kolesterol düşmanı olan, Orta ve Güney Amerika’da yetişen türkiyemizin yarı tropikal olan iklimlerinde (Antalya, Mersin vb) avokado; diğer bütün meyvelerin aksine ağırlıklı olarak şeker değil, sağlıklı yağlar ve bol miktarda vitamin, mineral ve antioksidan içermektedir. Deneylerle yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, avokado yiyen bir grubun kan değerleri, yemeyen gruptakilerle kıyaslanarak Avokado yiyenlerin toplam kolesterol seviyesi düştü. 

Göz sağlığına katkı da bulunuyor

Avokado göz sağlığı için de oldukça fayda sağlamaktadır. İçeriğinde zeaksantin ve lutein içerir. Bu maddeler de gözdeki hasar ve rahatsızlıklarım daha çabuk ve sağlıklı olarak iyileşmesine ve başka hasarlarının oluşmamasına neden olur.

Cilde parlaklık ve nemlilik kazandırır

Avokado cilt sağlığı için de fayda veren ve kullanılan bir meyvedir. Direkt olarak cilde uygulanabilen bu besin, içinde yer alan vitaminler A, C ve E vitaminleri sayesinde cilde parlaklık kazandırır, cildi nemlendirir, yumuşatır ve genç kalmasını sağlar. Böylelikle cilt yenilemede ve cilt rahatsızlıkları tedavisinde rahatlıkla tercih edilebilecek doğal bir besindir.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

KURUYEMİŞ   Kuruyemişler en yağlı gıdalardan ama aynı zamanda en ...

Kahve İçmenin Faydaları   Hangi besinleri tükettiğimiz kadar ...

Hamilelik Döneminde Fıtık

Hamilelikteki Anatomik Değişimler Hamilelikte fıtık tespiti, hamileliğin ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?