Bamya Nasıl Yapılır

1 yorum
1.271 okuma
11 Ocak, 2018

Bamya nasıl yapılır?

İlk olarak bamya yemeğinizi yapmaya başlamadan önce bamyanızı düzgün bir şekilde ayıklamanız gerekmektedir. Bamya yemeği yapmadan önce bamyayı düzgün bir şekilde ayıklamazsanız bamyanız sümüksü bir kıvam alacaktır ve tadı yeterince lezzetli olamayacaktır bu yüzden beklemeniz gerekmektedir. Bu nedenle bamya ayıklarken bir takım püf noktalarına dikkat etmeniz gerekir ve lezzetine hakim olmanız lazım.

İşte bamya ayıklamanın püf noktaları

Öncelikle bamya soğuk suyla iyice yıkanmalıdır ve servise hazır hale gelmesini sağlamalıyız.
Yıkanmış olan bamyalar daha sonra bir süzgecin içerisine koyulmalıdır.  Suyu süzüldükten sonra   bir bıçak yardımıyla bamyanın sert ve tüylü kısmı kenarlardan içe doğru koni biçiminde kesilir ve 5 dakika bekletilir veya göz tahmini bekletilir.

Bu kesme işlemini yaparken bamyanın tepe kısmını kesmediğinden emin olmalısınve bamyanın salyalaşmamasını sağlamalısın.

Ardından bamyanın sap kısmının külah şeklinde kalmasını sağlamalısınız. Eğer bamyanın tepe kısmı düz bir şekilde kesilip atılırsa pişme sırasında bamya salyalaşıp lezzetini kaybeder. Bu sebeple koni şeklinde kesmeye özen göstermelisiniz ve dikkatle çaba göstermelisiniz gerekirse biraz dinlendirmesini sağlamalısınız.

Bamya tarifi 
İlk olarak soğanı ve salçayı derin bir tencere içerisinde iyice kavurun tabi önce yağınızı kızarttın. Daha sonra içerisine kabuklarını soymuş olduğunuz domatesleri rendeleyerek ekleyiniz.  Yaklaşık 5 10 dakika  sonra içerisine bamyaları da ekleyin ve kavurun. Bamyaları kavurmaya başlarken çok fazla yumuşamadan önce içerisine limon suyu ilave edebilirsiniz tabi isteğe göre.

Bamyalar pişmeden önce içerisine eklediğiniz limon suyu bamyaların salyalaşmasını engelleyip lezzetine lezzet katacaktır. Daha sonra bamyaların üzerine kapatacak kadar suyu ve tuzu ilave ettikten sonra tencerenizin kapağını kapatıp pişirme işlemine geçebilir beklemeye koyulabilirsiniz.

Bamyalarınız yarım saat veya 40 dakika içerisinde piştikten sonra sıcak veya soğuk olarak servis edebilir misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun…

Bamya yemeğinin aynı zamanda sağlığımız içinde birçok faydası bulunmaktadır. Bamyanın faydalarının ne olduğunu merak ediyorsanız kısaca açıklayalım ve önemli bir konudan bahsedelim…

Bamya yemeğinin faydaları…

Vitamin deposudur
K, C,A ve E vitaminleri açısından da zengin bir besin kaynağıdır herkesin tükketiği bir besindir. Bu sebeple şiddetle tavsiye edilir. 🙂 Aynı zamanda kalsiyum, bakır, demi ve magnezyum açısından zengin ve gerekli bir vitamindir.

Bamya Sindirim sistemini düzenler 
Bamyanın yüksek miktarda lifler içermesi özellikle sindirim sistemi için çok faydalıdır ve kemikler için vazgeçilmez bir vitamindir.

Astıma iyi gelir 
Bamya astım hastalığına da iyi gelmektedir ve soluk sistemine ilaçtır. Kronik astım tanısı konuşan kişilere bol miktarda bamya tüketimi tavsiye edilmektedir.

Kabızlığa iyi gelir 
Bamya içeriğindeki zengin lif içeriği sayesinde kabızlığı önler ve sindirim sitemini hızlandırmaya yardım eder ve rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur.

Bağışıklığı güçlendirir 
Bamya bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve hastalıklarla mukavametini azarttırır ve direci güçlendirir.

Kansızlığı çaresi bamya suyunda 
Bamyanın ayrıca kanszılık hastalığına çare olabileceği düşünülmektedir ve o yönde tüketilmektedir. Ancak bamyanın kansızlığı giderebilmesi için suyunu tüketmeniz de önerilir.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Soyduğunuz sarmısak ve soğanları küçük küçük kıyın. Daha sonra ...

Önemli Ayrıntılar Kırmızı mercimek ve ince bulgurla hazırlanan bir harç ...

Fırında Patates Yapılışı İlk olarak patateslerimizi soyuyoruz. Daha sonra ...

YorumlarYorumlar (1 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?