Hamilelik Döneminde Çok Uyumak

yorum yok
723 okuma
7 Ağustos, 2017
Hamilelik Döneminde Çok Uyumak

Gebelikte uyku problemleri yaşamamak için iki farklı yöntem izlenmeli. Bunlardan birisi çok uykuya karşı, birisi ise uykusuzluğa karşı.

Fazla uyuyan anne adayları, öncelikle her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmayı bir alışkanlık haline getirerek bedenlerini programlamalılar. Günde 6 ila 8 saat arasında bir gece uykusu, genel anlamda gün içerisinde yeterli olacaktır. Fakat uykuyu getiren bazı faktörleri de ortadan kaldırmalı.

Her gün en az 3 öğün dengeli bir beslenme gerçekleştirmek, hamilelik boyunca aylara uygun egzersiz programlarını uygulamak ve bunun yanında iyi bir ruh haline sahip olmak, uyku ihtiyacınızın minimum düzeye çekilmesine yardımcı olacaktır. Zinde bir vücudun ve zihnin pek çok gebelik rahatsızlığına çare olduğu biliniyor ve bu nedenle gebe olduğunuz için hareketsiz bir hayat sürme hatasına düşmemeniz gerekiyor. Mümkün mertebe günlük düzeninizi gebe olmadığınız zamanlardaki gibi devam ettirmelisiniz.

Uyumakta sıkıntı yaşayanlar ise öncelikle kafein içeren içecekleri tüketmeye bir son vermeliler, ayrıca uykularını belli saatlere sabitlemeliler. Bunun yanında rahat ve konforlu bir yatakta yatmalı, kendilerini yana, bilhassa sola, yatarak uyumaya alıştırmalılar. Böylece daha iyi bir kan akışı gerçekleşecektir ve uyku da daha kolay olacaktır. Uykuya dalmadan önce bir bardak ılık süt içmek yahut ılık duşa girmek de rahatlatıcı etkisinden dolayı uykuya dalma problemi yaşayanlara çare olacaktır.

Gebelik döneminin anne adaylarının vücutlarında inanılmaz değişimlere sebep olduğu bir gerçek. Değişen fiziksel görünüm ve ruh hali, alt üst olan hormon dengesi ve buna bağlı olarak gelişen davranış değişimleri, anne adaylarının bu güzel dönemde zaman zaman istemedikleri duygular yaşamalarına neden oluyor. Gebelikte çok uyumak ise yaşanan bu fiziksel ve ruhsal değişimlerin bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor ve oldukça doğal olduğunu belirtmek gerek.

Anne adaylarının genellikle gebeliğin ilk dönemlerinde biraz zor uyudukları, ilerleyen zamanlarda ise oldukça yoğun bir uyku isteğine sahip oldukları biliniyor. İlk dönemlerdeki uyku zorluğu genellikle heyecandan kaynaklanıyor ve hamilelik heyecanı sebebiyle uykuya dalmak zorlaşıyor. Ancak hamileliğin beraberinde getirdiği mide bulantıları, baş dönmeleri, kusma gibi bazı fiziksel rahatsızlıklar, ayrıca bazı gıdalara duyulan inanılmaz istek, uykuya olan talebi arttırabiliyor.

Gebelikte Çok Uyumak

Gebelik sürecinde yaşanan bu zorlukların üstesinden gelinmesinin bir yolu uyku ve uykuyu da bu kadar çekici yapan şey aslında bu. Zira anne adayları, uyudukları zaman şikayetlerinin azaldığını belirtiyorlar ve bu da onları farkında olmadan uyuma davranışına itiyor.

Fakat gebelikteki uyku halinin başka sebepleri de mevcut. Bu dönemde, bilhassa gebeliğin ilk altı ayında, bebeğin beslenmesi maksimum düzeydedir çünkü tüm organları ve onu besleyecek yapılar bu aylar içerisinde oluşurlar. Dolayısıyla bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm maddeler ve enerji, annenin kan dolaşımından alınır. Eğer anne yeterli beslenme gerçekleştirmiyor ve dengesiz bir beslenme rejimi ile ihtiyaç duyduğu maddeleri almıyorsa, vücudu yoksunluk belirtileri göstermeye başlar ve bu da kendini halsizlik, uyku hali gibi belirtiler ile ortaya çıkarır. Yani annelerin uyku halinin hem ruhsal hem de fiziksel sebeplerden kaynaklandığı söylenebilir.

Fakat 6. aydan sonra bebeğin fiziksel olarak büyümesi, rahmin iç organları sıkıştırmasına sebep olur ve bu da doğru ve uygun bir uyku pozisyonunun elde edilmesini güçleştirir. Bu nedenle 6. ay civarından sonra anne adayları tam tersi şekilde uykusuzluk sorunu ile başbaşa kalırlar. Yani fazla uyku probleminin gebeliğin 1. ile 6. ayları arasında en sık şekilde görüldüğünü es geçmemek gerekir.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Avokadonun, anavatanı Meksika olan bitkiler sınıfından ...

KURUYEMİŞ   Kuruyemişler en yağlı gıdalardan ama aynı zamanda en ...

Kahve İçmenin Faydaları   Hangi besinleri tükettiğimiz kadar ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?