Hamilelik Döneminde Fıtık

yorum yok
693 okuma
7 Ağustos, 2017
Hamilelik Döneminde Fıtık

Hamilelikteki Anatomik Değişimler

Hamilelikte fıtık tespiti, hamileliğin kendisinden kaynaklanan değişimlerden dolayı biraz zor olabilmektedir. Genellikle bacaklarda yaşanan ve belden gelen ağrılar ile yürümekte zorlanma fıtığın işaretleri olarak değerlendirilmektedir ancak röntgen ve tomografi gibi araçların barındırdıkları radyasyondan dolayı bel fıtığının gebelikte tespitinde bunlar kullanılamamaktadırlar. Ancak MR tetkikinin gebelerde kullanımının güvenli olması sebebiyle pek çok vakada MR kullanımı yaygın hale gelmiştir.

Lakin bu süreçte bel fıtığını andıran ağrılar ve şikayetler de duruş ve anatomi değişimlerinden dolayı ortaya çıkabilir. Uzmanlar tetkik yöntemlerini kullanarak şikayetlerin sebebini bulabilirler ve bunun neticesinde fıtık olmayan vakalarda alternatif bir tedavi yöntemi takip edilebilir.

Hamilelikte Fıtık Tedavisi

Bel fıtığı her ne kadar bel bölgesi ile ilgili gibi görünse de tedavisi beyin cerrahları tarafından planlanmaktadır. Çok ağır olmayan vakalarda gebeliğin bitimine dek dinlenme, ağrı kesiciler ve diğer ilaçlar ile hafifleme sağlanabilmektedir ancak acil ve ağır vakalarda gebelikte bile bel fıtığı ameliyatı uygulanabilmektedir.

Zira bel fıtığının tedavi edilmeden kalması halinde kişiler yürümekte zorlanmaktan tutun da tuvaletlerini tutamama gibi sıkıntılara kadar çok sayıda sıkıntı ortaya çıkar. Ameliyat ise hem lokal hem de genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir.

Bel fıtığından korunmak için düzenli egzersiz, yük taşımaktan uzak durma, çok yumuşak yatak ve koltuklardan kaçınma, hareketsizlikten kaçınma, bele yastık ile destek verme, kilo kontrolü, ortopedik ayakkabılar, çok uzun sürelerle ayakta kalmama gibi önlemler alınmaktadır. Ayrıca tedavi sürecinde doğum uzmanınız ile beyin cerrahınız birlikte çalışmaktadırlar.

Zira bebek anne karnında her gün büyür ve artık son bir kaç aya doğru annenin fiziksel olarak hareketlerini de kısıtlamaya başlar. Bu durum ise hali hazırda çeşitli fiziksel rahatsızlıkları olanlar veya bu rahatsızlıklara eğilimi olanlar için ciddi problemler ortaya çıkartır. Hamilelikte fıtık da genellikle anne adaylarının yaşadıkları en büyük sıkıntılar arasında bulunuyor ve bu hususta dikkatli olmak gerekiyor.

Bel Fıtığı Nedir?

Bel fıtığı, omurgalarımızın aralarında bulunan kıkırdak dokunun yerinden kayması ve omurilik kanalı adı verilen yapının içine doğru kayması olarak tanımlanmaktadır. Omurgamız başımızdan itibaren kalçamıza kadar uzanmaktadır ve birbirine disklerle bağlı omurlardan oluşmaktadır. İşte disk olarak adlandırılan bu kıkırdak dokular, hem genetik yatkınlıktan dolayı hem de hayat tarzı ve zorlamalardan dolayı kayarlar ve omurilik kanalının içindeki sinirlere baskı yapmaya başlarlar. Haliyle hali hazırda bel fıtığı olan ve bel bölgesindeki hareketlerinde zorlanan anne adayları, gebelikte bu bölgeye binen yük nedeniyle daha da zorlanırlar.

Hamilelikte Fıtık

Yapılan araştırmalar hamilelik döneminde fıtık vakalarının aslında birdenbire ortaya çıkmadığını, hali hazırda hafif oranda fıtık sahibi olanların gebelikte bu rahatsızlığın farkına vardıklarını gösteriyor. Yani hamilelik tek başına bir fıtık sebebi değil ancak önceden gelen bir fıtık hikayeniz varsa onun etkileri ile hamilelikte karşılaşmanız çok yüksek bir ihtimal.

Bazı vakalarda ise anne adayında herhangi bir fıtık mevcut değildir ancak hem vücudun duruşunun ve ağırlık merkezinin değişim göstermesi, hem de bağ dokuların hormonlardan dolayı gevşemesi, fıtık benzeri şikayetlerin doğmasına sebep olabilmektedir.

Fıtıktan ve fıtık benzeri ağrılardan kaçınmak için anne adaylarının düzenli olarak hafif spor ve egzersizler yapmaları, yük taşırken dikkatli olmaları ve bunun yanında oturma ve yatma pozisyonlarına da dikkat etmeleri gerekiyor. Fıtığa bağlı şikayetleri olan anne adaylarının bu şikayetleri genellike doğumun ardından son bulabilmektedir.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Avokadonun, anavatanı Meksika olan bitkiler sınıfından ...

KURUYEMİŞ   Kuruyemişler en yağlı gıdalardan ama aynı zamanda en ...

Kahve İçmenin Faydaları   Hangi besinleri tükettiğimiz kadar ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?